reklam
Ana Sayfa Eğitim 26 Eylül 2021 765 Görüntüleme

Okul Servisleri Polis Kontrolünde

Okul Servisleri Polis Kontrolünde

Anamur Haber Merkezi /

Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Medya-Halkla İlişkiler ve Protokol Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ,

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünce 2021 – ­2022 Eğitim ­Öğretim yılında okul çevrelerinde/güzergahlarında emniyet ve asayişin temini/muhafazasına yönelik tedbirler ile trafik güvenliğinin artırılmasına ilişkin tedbirler gözden geçirilmiş, alınan ilave tedbirler planlanmış ve rehberlik anlayışı ile etkin denetimler yapılmış, alınan/planlanan tedbirlere uygun hareket edilmesini sağlamanın yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından;
Salgınla mücadele kapsamında alınacak tedbirlerle ilgili olarak;
Servis şoförleri, rehber personel, öğrenciler ve servisle ulaşım sağlayan öğretmen/çalışanların kişisel temizlik kurallarına uygun şekilde hareket etmesi ve araç içinde mutlaka tıbbi maske kullanılması hususunda Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi Rehberi doğrultusunda denetlendi.  Yapılan denetimlerde, araçlarda giriş kapısının yanına el antiseptiği konulması sağlanarak araç içinde öğrenciler için tıbbi maske bulundurulup bulundurulmadığı kontrol edildi.
Denetim faaliyetleri ile ilgili olarak;
2021 – 2022 Eğitim Öğretim döneminin başlamasıyla birlikte okul servis araçlarına yönelik denetimler yapılmaya başlanarak ve okul idareleri ile irtibat kurularak okul giriş ve çıkış saatlerinde, okul önlerinde, çevresinde ve güzergahlarında gerekli trafik tedbirleri alınarak yeteri kadar ekip/personel görevlendirildi.
Okul önlerinde ve çevresinde bulunan Yaya veya okul geçitlerinden geçen veya geçmek üzere bulunan öğrencilere ve diğer yayalara ilk geçiş hakkını vermeyen sürücüler hakkında gerekli cezai işlem uygulandı.
Okul ve çevresinde; yatay ve düşey trafik işaretlemeleri, hız kontrol elemanları, indirme bindirme cepleri, aydınlatma, okul önü bariyerleri, butonlu sinyalizasyon sistemleri vb. fiziki tedbirlerin kontrol edilmesine devam edilmekte, eksiklik görülmesi halinde yolun yapım ve bakımından sorumlu olan kurum ve kuruluşlar ile irtibata geçilerek eksikliklerin giderilmesi sağlanmaktadır.

Okul servis araçlarının denetiminde;
Karayolları Trafik Kanunu ve Yönetmeliği ile Okul Servis Araçları Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda “OKUL TAŞITI” yazısının ve “DUR” kırmızı ışık veren lambanın araç üzerinde ve çalışır vaziyette bulunup bulunmadığı,
Okul servis araçlarının İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte belirtilen (araç ön ve arka tarafında kalan alanları gösteren görüş ve sesli ikaz sistemi ile geri vites lambaları ve bağlı sesli ikaz sistemleri, oturacak yer adedini gösteren etiket) donanımların kullanılır ve çalışır durumda olup olmadığının,
Okul servis araçlarının camlarının sabit olması ve camların üzerine renkli film tabakası bulunup bulunmadığının,
Okul servis araç koltuklarının tamamında emniyet kemeri bulunmasının kontrolünün yapılarak, kullanılıp kullanılmadığının,
Okul servis araçlarının temiz, bakımlı ve güvenli durumda bulunup bulunmadığının,
Okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerinin taşınması sırasında araçlarda rehber personel bulunup bulunmadığı, taşıma sınırı üzerinde öğrenci taşınıp taşınmadığı, taşıma hizmeti sırasında görüntü ve müzik sisteminin kullanılıp kullanılmadığı kontrol edildi.
Şoför ve rehber personelin Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde belirtilen şartları taşıyıp taşımadığı, şoförün indirme ve bindirme kuralları başta olmak üzere diğer tüm trafik kurallarına ve yükümlülüklerine uyması gerektiği denetlenerek  eksikliği veya kural ihlali tespit edilenlere mevzuatın öngördüğü cezai işlemler uygulanmasına devam edilecektir.
Sürücülerin yaya ve okul geçitleri öncesinde uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak suretiyle yavaşlamalarını ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla tüm ışıksız okul ve yaya geçitlerine araçların yaklaşım yönünde “Önce Yaya” görselleri ekiplerimizce kontrol edilmekte ve uygun durumda olmayanların çizdirilmesi ivedilikle sağlanmaktadır.
Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site web sitesi kurma By Uzman Tescil