reklam
Ana Sayfa Ekonomi, Gündem 13 Ekim 2022 1192 Görüntüleme

Anamur – Gazipaşa Yolunun İhalesi Yapıldı

Anamur – Gazipaşa Yolunun İhalesi Yapıldı

Anamur Haber Merkezi ( 13 Ekim 2022 )

Abdullah UYSAL / anamur postası  ( 13 Ekim  2022 )

Mersin ile Antalya arasında planlanan Akdeniz Sahil Yolu projesinde çalışmalar sürüyor. Yaklaşık 500 Km ve 12 saat süren Mersin – Antalya  arasındaki ulaşım , şuana kadar açılan 10 tünel ve 2 viyadük sayesinde 6 saate kadar düştü.

Sahada incelemede bulunan Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, bu yıl sonuna kadar 3 tünel ile 1 viyadüğün hizmete açılacağını ve Mersin il sınırlarımız itibariyle güzergahın son etabı olan Anamur-Antalya(Gazipaşa) il sınırı arasındaki 11 kilometrelik kısmın da ihalesi Karayolları Genel Müdürlüğümüz tarafından yapıldığını duyurdu.

Mersin Valisi Ali Hamza PEHLİVAN yaptığı açıklamada ; Bu yol hem ilimiz, hem bölgemiz, hem de ülkemiz için büyük önem arz eden, ülkemizin de mega projelerinden birisidir. Mersin-Antalya yol güzergahının uzunluğu yaklaşık 500 kilometredir. Bu 500 kilometrenin 264 kilometresi Mersin ilimiz sınırlarındadır. Bu güzergahın bölünmüş yol olarak tünellerle, viyadüklerle geçilmesiyle ilgili malumunuz  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü Akdeniz Sahil Yolu Projesini yürütüyor. Bu proje ile bugüne kadar toplamda 196,5 kilometre bölünmüş yol tamamlanmış olup, proje içerisinde 28 tünel bulunmaktadır. Bu tünellerin de 16’sının inşaatı tamamlanmış, bunların 10’u trafiğe açılmış, vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. Proje içerisinde bulunan 16 viyadüğün 5’i tamamlanarak 2’si de hizmete açılmıştır. Bu yol nihai olarak tamamlandığında 264 kilometre olan yol yaklaşık 36 kilometre kısalmak suretiyle 228 kilometreye inecek ve zamandan yaklaşık 2 saat tasarruf elde edilecektir. Bu proje içerisindeki 28 tünelin duble yol olarak yapıldığı düşünüldüğünde toplam uzunluğu 76 kilometredir. Viyadüklerin toplam uzunluğu da gene duble olarak düşündüğünüz zaman 10 kilometrenin üzerindedir. Oransal olarak ifade etmek gerekirse 228 kilometre yol güzergahımızın %17’si tünellerden, %3’ü de viyadüklerden oluşmaktadır. Mersin il sınırlarımız itibariyle güzergahın son etabı olan Anamur-Antalya(Gazipaşa) il sınırı arasındaki 11 kilometrelik kısmın da ihalesi karayolları genel müdürlüğümüz tarafından yapıldı. Orada da 6tünel, 7 de viyadük bulunuyor. Yakın zamanda şantiye kurulup çalışmalar başlayacak. Birkaç yıl içerisinde inşallah yolun tamamı bitirilmiş olacak. Bu haliyle bile özellikle de Mersin ilimize bağlı ilçelerimizin il merkeziyle olan ulaşımı olsun Antalya’yla olan ulaşımı olsun büyük ölçüde rahatlamaktadır. 


Malum ulaşımın birçok diğer sektörlere,ekonomik faaliyetlere de faydası var. Mersin İlimiz, malumunuz, tarımıyla, tarımsal üretimiyle de ön plandadır. Tarım ürünlerinin pazarlara, karayollarıyla daha elverişli şartlarda ulaştırılması önem arz ediyor. Bununla birlikte bu yolun aynı zamanda bir turizm güzergahı özelliği de var. Turizm hareketliliği de bu yolla birlikte daha da artacaktır. Mersin ilimizden Antalya’ya gidiş veya Antalya ilinden Mersin’imize geliş, geçmişte kötü hatıralarla anılmış, anlatılmıştır. Ama artık iyilikle,iyi hatırlarla anılacaktır. Sizler de görüyorsunuz. Son derece modern, son derece elverişli altyapısıyla, üstyapısıyla çok güzel yollar yapılıyor ve bu yol sayesinde de ülkemizin en önemli akslarından birisi olan bu dev büyüklükteki projeyle birlikte çok önemli bir rahatlama sağlanıyor. Vatandaşlarımız buradan güvenli bir şekilde, konforlu bir şekilde seyahatlerine devam edecekler. 


Bu yıl itibariyle inşaatı tamamlanan 3 tüneli; T6, T7 ve T 8 tünellerimizi de hizmete açıyoruz. Ayrıca bir de viyadüğümüzü hizmete açıyoruz. 26.000 kişinin çalıştığı Nükleer santralin olduğu Büyükeceli’de viyadükle bağlantı sağlanmasıyla altta da akıllı kavşak, yol bağlantıları oluşturmak suretiyle orada da müthiş bir rahatlık sağlanacak. Bu viyadükte 1-2 ay içerisinde hizmete açılacak.

Tünelleriyle, viyadükleriyle beraber kalan 31,5 kilometreyle ilgili de çalışmalar, yüklenici firmalar marifetiyle Karayolları Genel Müdürlüğümüzün ve Bölge Müdürlüğümüzün denetiminde sürdürülüyor.  Ben bu vesileyle bu büyük projenin hem ilimize, bölgemize, hem de ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu projeleri himaye eden, destekleyen Sayın Cumhurbaşkanımıza, ilimiz adına, Mersinli hemşerilerimiz adına şükranlarımı arz ediyorum.

Bu projeleri yatırım programına almak suretiyle hayata geçiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza başta Sayın Bakanımız olmak üzere Karayolları Genel Müdürlüğümüz, Bölge Müdürlüğümüz ve bu konuda çalışan firmalar, bütün karayolları personeli hasılı, emeği olan, katkısı olan herkese teşekkürlerimi, şükranlarımı sunuyor, tekrar hayırlı olmasını diliyor, bundan sonraki devam edecek çalışmaların da başarıyla neticelenmesini temenni ediyorum.’ dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site web sitesi kurma By Uzman Tescil